Description
COND. UNIT UNJ9238GK
Price (INC VAT)
ZAR 21,935.35
Product number:
1614015200
OEM Reference:
643RVL804AA
| Product Group : | Hermetic-Reciprocating |
|---|
General
| Product Group : | Hermetic-Reciprocating |
|---|
Air Volume/Air Flow
| Air Flow : | 1300 m³/h |
|---|
Compressor
| Compressor Model : | NJ9238GK |
|---|---|
| Power Supply Compressor : | 240/1/50 V/Ph/Hz |
Connections
| Liquid Line Connection : | 3/8 in |
|---|---|
| Suction Line Connection Size : | 5/8 in |
Electrical
| Max Current : | 10.1 A |
|---|
Fan
| Fan Diameter : | 300 mm |
|---|---|
| Power Supply Fan : | 240/1/50 V/Ph/Hz |
General Information
| Model Number : | UNJ9238GK |
|---|---|
| Receiver Volume : | 3.9 dm³ |
Measurements
| Depth : | 600 mm |
|---|---|
| Height : | 372 mm |
| Length : | 440 mm |
| Weight : | 43 kg |
R449A Performances
| R449A COP -10C : | 1.47 |
|---|---|
| R449A Cooling Capacity Rated -5°C : | 2.62 kW |
| R449A Cooling Capacity Rated -8°C : | 2.32 kW |
| R449A Cooling Capacity Rated -10°C : | 2.13 kW |
| R449A Cooling Capacity Rated 0°C : | 3.14 kW |
| R449A Power Input -10°C : | 1.45 kW |
R452A Performances
| R452A COP -10°C : | 1.66 |
|---|---|
| R452A Cooling Capacity Rated -5°C : | 2.67 kW |
| R452A Cooling Capacity Rated -8°C : | 2.37 kW |
| R452A Cooling Capacity Rated -10°C : | 2.20 kW |
| R452A Cooling Capacity Rated 0°C : | 3.15 kW |
| R452A Power Input -10°C : | 1.59 kW |
Refrigerant
| Refrigerant : | R449A, R452A |
|---|