Description
DRIER DCL162 1/4 FL
Danfoss
Price (INC VAT)
ZAR 314.63
Product number:
1204002012
OEM Reference:
023Z500791
| Product Group : | Liquid/Suction/Bi-Flow |
|---|
General
| Product Group : | Liquid/Suction/Bi-Flow |
|---|
Capacity
| Acid Capacity : | 3.11 g |
|---|---|
| Liquid Capacity Conditions (ARI 710-2009) : | Delta p=0.07bar, tliq= 30°C, tvap=-15°C |
Compatibility
| Lubricants Compatibility : | Oilfree applications |
|---|
Compressor
| PED Category : | Art. 4, par. 3 |
|---|
Connections
| Inlet Connection Size : | 1/4 in, 6.0 mm |
|---|---|
| Inlet Type : | Flare |
| Outlet Connection Size : | 1/4 in, 6.0 mm |
| Outlet Type : | Flare |
Driers
| Core : | Solid core |
|---|---|
| Core Size : | 16 cu.in. |
| Flow Capacity kW : | R32: 9.6, R134a: 6.3, R290: --, R404A: 4.4, R407C: 6.4, R410A: 6.5, R507: 4.3 |
| Shell Volume : | 0.35 L |
| Solid Core Surface : | 28.34 in², 183 cm² |
| Solid Core Volume : | 7.84 in³, 128 cm³ |
Drying Capacity
| Drying Capacity 24°C (Drops of Water) : | R32: 373, R134a: 443, R290: --, R404A: 461, R407C: 430, R410A: 401, R507: 483 |
|---|---|
| Drying Capacity 52°C (Drops of Water) : | R32: 343, R134a: 405, R290: --, R404A: 437, R407C: 396, R410A: 356, R507: 434 |
Features
| Serviceable : | No |
|---|
General Information
| Activated Alumina / Molec. Sieve. : | 20/80 % |
|---|---|
| Model Number : | 023Z5007 |
| Specification Key : | DCL 162 |
| Type : | DCL |
Logistical Information
| Commodity Code : | 84212980 |
|---|---|
| Country Of Origin : | MEX |
| EAN : | 5702428651677 |
| Gross Weight : | 0.717 kg |
| Packaging Height : | 82 mm |
| Packaging Length : | 195 mm |
| Packaging Width : | 82 mm |
Material
| Body Material : | Steel |
|---|---|
| Connection Material : | Steel |
Measurements
| Net Weight : | 0.66 kg |
|---|---|
| Volume : | 0.226 L |
Pressure
| Max Operating Pressure : | 46.0 Bar |
|---|
Refrigerant
| Oil Free Refrigerants : | R134a, R513A, R515A, R1234ze(E) |
|---|---|
| Refrigerant : | R22/R407C, R23, R32, R125, R134a, R290, R404A, R407A, R407F, R407H, R410A, R422B, R422D, R438A, R444B, R448A, R449A, R449B, R450A, R452A, R452B, R454A, R454B, R454C, R455A, R463A, R507A, R513A, R515B, R516A, R600, R1233zd(E), R1234yf, R1234ze(E) |
| UL Approved Refrigerants : | R22, R23, R125, R134a, R404A, R407A, R407C, R407F, R410A, R422B, R422D, R438A, R448A, R449A, R449B, R450A, R452A, R507A, R513A |
Standards
| Approval : | UL |
|---|
Temperature
| Max Temperature : | 70 °C |
|---|---|
| Min Temperature : | -40 °C |
| Temperature Range : | -40-70 °C |
Valves
| Flow Direction Indicator : | Label printed 1-way arrow |
|---|---|
| Fluid Group : | 2 |
| File name | Extension | Size |
|---|---|---|
| Conformity Declaration | 1.05 MB | |
| Conformity Declaration | 1.83 MB | |
| Conformity Declaration | 548.69 KB | |
| Conformity Declaration | 14.01 MB | |
| Technical Literature | 2.1 MB | |
| Installation Manual | 327.08 KB | |
| Installation Manual | 134.2 KB | |
| Technical Literature | 1.85 MB | |
| Conformity Declaration | 245.66 KB |